27/05/2022

REYKJAVÍK MIASTO LITERATURY UNESCO ogłasza nabór na rezydencję dla pisarzy związanych z Miastami Literatury


Reykjavík, Miasto Literatury UNESCO od 2011 roku organizuje miesięczne rezydencje skierowane do pisarzy z innych Miast Literatury UNESCO. Oferta jest otwarta dla publikowanych pisarzy literatury pięknej pochodzących z któregokolwiek z pozostałych 41 Miast Literatury UNESCO lub mających związek z tymi miastami, piszących w dowolnym gatunku.

Obecnie otwarty jest nabór na rezydencję w 2022 r.

Gröndal‘s House

Kiedy?
Pobyt będzie trwał jeden miesiąc, od 1 do 30 września 2022 roku.

Dla kogo?
Wnioski składać mogą pisarze pochodzący z któregokolwiek z pozostałych 41 Miast Literatury UNESCO lub silnie związani z dowolnym Miastem Literatury. Kandydat musi mieć w dorobku co najmniej jeden utwór literacki (poezję, prozę, sztukę teatralną lub scenariusz). Na rezydencję mogą zgłaszać się pisarze w każdym wieku, każdej płci, narodowości i języka, pod warunkiem jednak, że ich związek z Miastem Literatury UNESCO jest znaczący.

Oferta:
Zwrot kosztów podróży, bezpłatne zakwaterowanie w mieszkaniu rezydencji Gröndal’s House oraz kwota 800 euro. Mieszkanie jest jednopokojowe z kuchnią, położone w centrum Reykjavíku, w pobliżu miejsc kultury i głównych atrakcji miasta. Część dzienna/jadalna może być również używana jako miejsce do pracy. Organizatorzy pomogą w nawiązaniu kontaktów z lokalnym środowiskiem literackim i innymi osobami związanymi z twórczością literacką.  Pobyt w Reykjaviku będzie również okazją do aktywnego udziału w życiu literackim miasta, do czego rezydenci zawsze są zachęcani.
Oferta przeznaczona jest wyłącznie dla pisarzy.

Wymagania:
Rezydenci powinni wykorzystać ten miesiąc w Reykjavíku na pracę literacką oraz wykazać zainteresowanie poznaniem Reykjavíku i Islandii oraz jej kultury i literatury. Gospodarze nie stawiają żadnych ograniczeń co do charakteru i treści prac powstających podczas pobytu, proszą jednak o napisanie krótkiego tekstu (1-2 strony A4; proza, wiersz itp.) o Reykjaviku i/lub pobycie lub o związkach miasta rodzinnego autora z Reykjavikiem lub literaturą islandzką. Praca może zostać przetłumaczona na język islandzki i wykorzystana przez Reykjavík Miasto Literatury UNESCO, na stronie internetowej programu,  mediach społecznościowych i/lub w przyszłości w publikacji poświęconej rezydencji (bez dodatkowego wynagrodzenia). Wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego.

Wnioski:
Aplikacje należy przesyłać na adres bokmenntaborgin@reykjavik.is przed 1 marca 2022 roku.

Powinny one zawierać:

– Imię i nazwisko

– Adres i e-mail kontaktowy

– Narodowość

– Datę urodzenia

– Związek z Miastem Literatury UNESCO

– CV z opublikowanymi pracami i przebiegiem kariery zawodowej

– Krótki opis projektu, nad którym pisarz planuje pracować w Reykjaviku

 

Można przesłać próbkę pracy pisemnej, jeśli jest dostępna, w języku islandzkim, angielskim, duńskim, szwedzkim lub norweskim, choć nie jest to wymagane.

W celu uzyskania dodatkowych informacji można kontaktować się z organizatorami pisząc na ten adres: bokmenntaborgin@reykjavik.is lub odwiedzając tę stronę.