Warszawa

Staromiejski Dom Kultury

Warszawa jest chyba najczęstszą bohaterką polskiej literatury. Opisywali ją nie tylko Adam Mickiewicz w „Reducie Ordona”, Bolesław Prus w „Lalce”, Leopold Tyrmand w „Złym”, ale także wielu współczesnych autorów. Co roku są publikowane liczne książki historyczne, atlasy architektoniczne, wspomnienia, listy, które opowiadają o stolicy i jej mieszkańcach. Tutejsze modernistyczne kamienice, alejki w parkach i biblioteczne czytelnie pamiętają takie intelektualne osobistości jak Julia Hartwig, Tadeusz Konwicki, Marek Nowakowski, Zbigniew Herbert, Maria Janion, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska czy Marek Hłasko. 

 

Warszawa jest miastem kawiarni i barów, teatrów i sal koncertowych. Ma skalę europejskich metropolii. Jest wielokulturowa, z ciekawą sceną klubową, z dziesiątkami galerii sztuki oraz intrygującą architekturą. Życie toczy się tutaj na powierzchni, w licznych księgarniach, przy kawiarnianych stolikach i blatach barów. Każdy, kto choć raz rzucił się tu w wir nocnego życia i wracał o wschodzie słońca taksówką, wie, że sceny ze „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka nie są do końca zmyślone. Spacerując nad ranem po stolicy można trafić na bohaterki „Kieszonkowego atlasu kobiet” Sylwii Chutnik. Nieuważny może spotkać Kubę Wirusa i innych bohaterów „Złego”. Wracając z „Grochowa” nie trudno natknąć się na Patrycję Pitz czy Stanisława Retro, bohaterów „Pawia królowej” Doroty Masłowskiej. A kto trochę oddali się od centrum spotka lokalsów z osiedli z wielkiej płyty z ich życiowymi mądrościami, tak barwnie opisanych przez Pawła Sołtysa w “Mikrotykach”. 

 

Organizując rezydencje pragniemy włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Zachęcamy do spędzenia kilku tygodni na Rynku Starego Miasta i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz festiwalowo-imprezowej oferty stolicy. Naszym rezydentom zapewniamy mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność naszej instytucji. Rezydencje w Warszawie organizowane są przez Staromiejski Dom Kultury, który od lat 50-tych angażuje się w działania literackie, artystyczne oraz wydawnicze. Instytucja oprócz programu rezydencji, przyznaje stypendia, prowadzi linie wydawnicze, organizuje cykle spotkań autorskich, warsztaty z pisarkami i pisarzami. To komfortowe i inspirujące miejsce do pracy twórczej, otwarte na różnorodność i autorów z różnych stron świata.