23/05/2024

Błażej Warkocki o Marii Janion. Rezydencje Literackie w Gdańsku


W Gdańsku trwa program rezydencji literackich skierowany do pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski, a także autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy. Instytut Kultury Miejskiej oraz Miasto Gdańsk goszczą we wrześniu Błażeja Warkockiego - krytyka literackiego, naukowca i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współredaktora Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer.

Błażej Warkocki przebywa w Gdańsku na rezydencji humanistycznej, której celem jest próba rekonstrukcji intelektualnej genealogii serii antologii Transgresje, a szczególnie jej dwóch pierwszych tomów: Galernicy wrażliwości (1981) i Odmieńcy (1982), które zostaną przedstawione jako polska, autonomiczna wersja teorii (i archiwum) odmienności.

- Chce prześledzić intelektualne i biograficzne ścieżki Marii Janion w Gdańsku, które doprowadziły do powstania tej niezwykłej serii. Podczas rezydencji chcę przenalizować, jak wyglądały seminaria Marii Janion w Gdańsku, szczególnie te w latach 70-tych. Jak postrzegali ideowy wymiar uczestnicy seminarium? Planuję porównać Janionowski dyskurs odmienności z amerykańską teorią queer. Szczególnie interesuje mnie zestawienie Marii Janion z Eve Kosofsky Sedgwick, a zatem jedną z „matek” amerykańskiej teorii queer, której głównym przedmiotem refleksji była literatura. A wreszcie, zgłębić się w gdańską biografię Marii Janion, która była wyraźnym zwrotem w jej życiorysie i twórczości. Czas spędzony w Gdańsku poświęcam także tym tropom – opowiada Błażej Warkocki.

Cykl Transgresje pod redakcją Marii Janion (i jej współpracowników), wydawany był przez całe lata 80-te, a wynikał z jej seminarium mających miejsce w latach 70-tych w Gdańsku.

Szczególnie istotne byłyby tu zapewne dwa pierwsze tomy z okolic początku stanu wojennego: Galernicy wrażliwości (1981, współredakcja: Stanisław Rosiek) oraz kultowi już dziś Odmieńcy (1982, współredakcja: Zbigniew Majchrowski).

IKM zaprasza na warsztaty z elementami wykładu z Błażejem Warkockim: Od „Transgresji" do „Dezorientacji", czyli queer po polsku

Warsztaty odbędą się 23 września 2022 o godz. 17.30. Szczegóły oraz informację o zapisach można znaleźć na końcu strony.

Co to jest queer? Jak ono wyglada w polskim kontekście kulturowym? Czy można mówić w polskiej historii o odmienności/queer? Jeśli tak, to na pewno jej źródeł można szukać w legendarnej gdańskiej serii antologii Transgresje (a szczególnie w jej dwóch pierwszych tomach Galernicy wrażliwości [1981] i Odmieńcy [1982]), która była pokłosiem seminariów Marii Janion jeszcze z lat 70-tych. Wykład/warsztat ma za zadanie przypomnieć te tomy, ale również ustawić je w szerszym, współczesnym kontekście kulturowym i literackim. Będziemy zatem rozmawiać o literaturze zawartej w tomie Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer (2021) sięgając do zasobów gdańskiego ducha odmienności.

 

Błażej Warkocki – dr hab., prof. UAM – pracuje w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Autor trzech monografii dotyczących literatury z perspektywy teorii queer: Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności (Warszawa 2007), Różowy język. Literatura i polityka kultury na początku wieku (Warszawa 2013) oraz Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania Gombrowicz – queer – Sedgwick (Poznań – Warszawa 2018). Współredaktor (razem z Z. Sypniewskim) Homofobii po polsku (Warszawa 2004) oraz „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer” (razem z A. Amentą i T. Kaliściakiem, Warszawa 2021) współautor (razem z P. Czaplińskim, E. Szybowicz, M. Lecińskim) Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000. Wydarzenia – dyskusje – bilanse (Kraków 2003).


fot. Bartosz Bańka

Program Rezydencje Literackie realizowany jest we współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Rezydencja dla twórców z Białorusi jest jednocześnie częścią programu Art Rezydencje – Białoruś, w którym od marca 2021 solidarnie współpracuje kilkadziesiąt organizacji kultury w całej Polsce, w tym Instytut Kultury Miejskiej.

Kolejne rezydentki, które pojawią się w Gdańsku w ramach programu do końca 2022 roku:

- Gabriela Abrasowicz (rezydencja translatorska) – doktorka nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, badaczka i tłumaczka, od 2009 roku jest aktywna jako terapeutka (terapia neurologopedyczna, emisja i impostacja głosu dla osób zawodowo pracujących głosem);

– Alena Ivaniushenka (rezydencja dla twórców z Białorusi) – dziennikarka oraz pisarka, absolwentka Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz Szkoły Młodych Pisarzy Związku Pisarzy Białoruskich i PEN-centrum;

– Natalia Matoliniets (rezydencja dla twórców z Ukrainy) – pisarka, autorka wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodych dorosłych, absolwentka dziennikarstwa na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki, członkini Związku Pisarzy Ukraińskich;

– Roksolana Zharkova (rezydencja dla twórców z Ukrainy) – pisarka, eseistka, krytyczka literacka, badaczka kobiecego pisarstwa. Uczestniczka oraz finalista i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych, laureatk kilku nagród literackich.

Warsztaty z Błażejem Warkockim:
Kiedy i gdzie?: 23 września 2022, godz. 17.30-19.30, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, sala 209.
Zapisy: kontakt@ikm.gda.pl. tel.: +48 664 976 052. Ilość miejsc ograniczona.

 

Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.