08/10/2024

Nabór do Programu Kolegium Tłumaczy!


Każdego roku Instytut Książki gości w Krakowie, a od 2019 roku także w Warszawie, grupę tłumaczy, którym oferowane są warunki do spokojnej pracy nad przekładami, bibliotecznych poszukiwań, spotkań z autorami i ekspertami.

Kolegium Tłumaczy działa od 2006 roku. Dotychczas, czyli do końca roku 2019, do Krakowa w ramach 138 pobytów stypendialnych przyjechało 110 tłumaczy z 37 krajów (Albania, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indie, Izrael, Japonia, Kolumbia, Korea Południowa, Kuba, Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy).

Zasady kandydowania:

Instytut Książki czeka na kandydatury zarówno tłumaczek i tłumaczy, którzy mogą pochwalić się bogatym dorobkiem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przekładać literaturę polską.

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznane stypendium im. A. Bodegårda, przeznaczone dla tłumacza lub tłumaczki, specjalizujących się w przekładzie literatury polskiej na język szwedzki lub francuski.

Oferta:

- Miesięczne, bezpłatne zakwaterowanie w Krakowie lub Warszawie,

- Zwrot kosztów podróży w obie strony,

- Kieszonkowe w wysokości 100 PLN za dobę,

- Pomoc w organizacji spotkań z wydawcami oraz pisarzami.

Rezydenci i rezydentki mogą zostać zaproszeni do wygłoszenia gościnnych wykładów na uczelniach, w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury.

Ważne informacje:

- Termin zgłoszeń: do 30 września 2024 roku

- Wymagane dokumenty: formularz zgłoszeniowy, lista opublikowanych przekładów, a w przypadku początkujących tłumaczy zalecane jest również CV oraz rekomendacje.

- Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres: biuro@instytutksiazki.pl,

- Informacje o wynikach naboru zostaną przekazane do 15 grudnia 2024 roku drogą mailową,

- Rozpatrywane będą wyłącznie zgłoszenia związane z pracą nad przekładem konkretnych dzieł, a nie projekty badawcze czy naukowe.

- Pomiędzy zakończeniem jednej rezydencji i rozpoczęciem kolejnej musi upłynąć 24 miesiące.

W razie pytań, można kontaktować się z Karoliną Makiełą: k.makiela@instytutksiazki.pl.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

REGULAMIN PROGRAMU

Więcej informacji na stronie Instytutu Książki.