22/06/2024

„Nie wyobrażacie sobie, do jakiego stopnia inspirujące macie tu powietrze” – kolejny rok rezydencji literackich w Gdańsku


Nie wyobrażacie sobie, do jakiego stopnia inspirujące macie tu powietrze – tymi słowami Oksana Zabużko opisała atmosferę w Gdańsku podczas swojego pobytu na rezydencji literackiej w tym mieście. Ukraińska pisarka wraz z piątką innych pisarek i twórców gościła w Gdańsku w 2022 roku w ramach programu Rezydencji Literackich, którego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej.

Oksana Zabużko, fot. Bartosz Bańka

Oksana Zabużko, jedna z czołowych ukraińskich pisarek i filozofek, autorka ponad 20 książek z tekstami poetyckimi, prozatorskimi, eseistycznymi i filozoficznymi oraz laureatka wielu nagród. Wybuch wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. uniemożliwił jej powrót do kraju. Pobyt rezydencyjny pisarki związany był z pracą nad nową książką oraz spotkaniami z lokalnym środowiskiem twórczym i czytelnikami.

Rezydencje literackie w Gdańsku to projekt skierowany do pisarzy, pisarek, poetów, poetek, tłumaczy i tłumaczek z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Po raz pierwszy program wystartował w 2021 roku.

Przeczytaj podsumowanie programu w 2021 r.

- Ważne jest dla nas to, aby Gdańsk pokazał, że jest miastem gościnnym dla twórców literatury i tłumaczy, a jednocześnie bardzo inspirującym – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. - Głęboko wierzymy, że obecność twórców w Gdańsku, sieci kontaktów, rozmowy, budują różnorodność miasta, wzbogacając tak nas, jak i naszych gości.

Zobacz film podsumowujący program rezydencji literackich w 2023 roku:Tegoroczny, zróżnicowany pod względem tematycznym nabór, wyłonił pięcioro uczestników i uczestniczek programu. We wrześniu na rezydencji humanistycznej poświęconej twórczości Marii Janion przebywał Błażej Warkocki. Badacz oprócz poszukiwań gdańskich śladów w biografii profesor Janion, poprowadził w czasie swojego pobytu wykład z elementami warsztatów pn. „Od „Transgresji” do „Dezorientacji”, czyli queer po polsku”.

Dwie rezydencje zostały przygotowane dla twórców z Ukrainy. W październiku w Gdańsku przebywały pisarki Natalia Matoliniec - autorka wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodych dorosłych oraz Roksolana Żarkova - eseistka, krytyczka literacka, badaczka kobiecego pisarstwa. Z pisarkami gdańska publiczność oraz środowisko akademickie i studenckie spotkały się w Instytucie Kultury Miejskiej, na Uniwersytecie Gdańskim oraz w bibliotekach w Gdańsku i w Gdyni.

Roksolana Zharkova, fot. Bartosz Bańka

- Przyjazd do Gdańska oraz praca tutaj jest dla mnie chwilą oddechu. To nawet więcej niż tylko pobyt w bezpiecznym miejscu, to również możliwość pobycia sam na sam ze sobą i swoimi myślami – opowiada Natalia Matoliniec.

Od początku listopada na rezydencji translatorskiej przebywała w Gdańsku tłumaczka Gabriela Abrasowicz pracując nad przekładem twórczości bośniacko-serbskiej autorki dramatów Tanji Šljivar. Rezydentka swoją wiedzą podzieliła się z gdańskimi studentami i studentkami podczas spotkania na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Slawistyki i Studiów Bałkańskich wygłaszając wykład pt. „Migracje w postjugosłowiańskiej produkcji dramatopisarskiej i teatralnej”.

- Miałam tu ogromny komfort pracy, powiedziałabym nawet wielką higienę pracy. Udało mi się pogodzić naprawdę intensywną pracę nad tłumaczeniem ze zwiedzaniem, spotkaniami z bardzo ciekawymi ludźmi – o swoim pobycie rezydencyjnym w Gdańsku opowiada Gabriela Abrasowicz.

Pobyt rezydencyjny tłumaczki pozwolił na ukończenie przekładu twórczości Tanji Šljivar. Książka pt. „Jesteśmy tymi... i inne dramaty” niedawno ukazała się drukiem (Jestesmy tymi... i inne dramaty | Agencja Dramatu i Teatru "ADiT")

 

W partnerstwie ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Instytutem Kultury Miejskiej powstała strona internetową poświęconą rezydencjom literackim w Polsce - http://literaryresidenciespoland.pl oraz specjalna grupa na Facebooku -  https://www.facebook.com/groups/2897784220505632, która służy wymianie informacji o aktualnych programach i stypendiach dla twórczyń i twórców zainteresowanych rezydencjami. Partnerami projektu są Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

W 2023 roku Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk ponownie zaproszą na rezydencje twórcze do Gdańska.