08/09/2024

Znamy stypendystów rezydencji komiksowej w ramach współpracy Krakowa i Angoulême!


Zakończył się nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencjalnego dla artystów i artystek komiksowych realizowanego przez dwa Miasta Literatury UNESCO – Kraków i Angoulême.
Zaproszenie na miesięczne pobyty twórcze otrzymali Tomasz Grządziela oraz Tamia Baudouin . Obie rezydencje odbędą się w już w lipcu.

Tomasz „Spell” Grządziela to polski twórca komiksowy samouk. W 2014 roku zadebiutował komiksem „Ostatni przystanek” (wyd. Kultura Gniewu). Następnie publikował w internecie. W 2016 roku wydał komiks „Przygody Stasia i Złej Nogi”, który następnie został zaadaptowany na deski Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W maju 2018 roku opublikował „Wszechksięgę”
nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Prowadzi webkomiks „The Great Filter” poświęcony katastrofie klimatycznej. Obecnie mieszka w Krakowie z kotką Franią. Lubi naleśniki. Artysta przez miesiąc będzie przebywał w Angoulême.

Tamia Baudouin to francuska twórczyni komiksów i ilustracji, absolwentka L'École Émile Cohl w Lyonie. Debiutowała w 2017 roku komiksem „Artemisia” poświęconym życiu włoskiej artystki Artemisii Gentileschi. Album został dostrzeżony i doceniony w środowisku komiksowym. W Polsce ukazał się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Jest współautorką książek „Charles Perrault. Contes” (2019) oraz „Dans la Forêt des Lilas” (2019). Twórczyni zamieszka przez miesiąc w Krakowie.

Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy, są związani z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w inicjatywach związanych z komiksem. Rezydencje mają na celu wsparcie młodych artystów i artystek poprzez zapewnienie im dogodnych warunków, by przez miesiąc mogli poświęcić się pracy twórczej.

Inicjatywa jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Parterami strategicznymi programu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, które odpowiada za przebieg rezydencji w Krakowie, oraz Cité internationale de la bande dessinée et de l’image, które sprawuje nadzór nad rezydencją w Angoulême.