Kraków

KBF

Opowiadać Kraków pomijając „najpiękniejszą zabawę, jaką sobie ludzkość wymyśliła” to jak opowiadać Włochy ignorując kulinaria. Pierwszy polski i siódmy na świecie ośrodek wyróżniony prestiżowym tytułem Miasta Literatury UNESCO (w 2013 r.) to prawdziwa kopalnia dziejów polskiej i światowej literatury, a także miejsce, które aktywnie kształtuje kolejne pokolenia pisarzy i pisarek. 

 

Jedyne miasto na świecie, w którym na przełomie tysiącleci żyło i tworzyło dwoje noblistów w dziedzinie literatury – Wisława Szymborska i Czesław Miłosz – posiada wielowiekową historię zażyłości ze słowem pisanym. Od dziedzictwa pierwszych drukarni i zaplecza Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszej wyższej uczelni w Polsce, oszałamiających zbiorów bibliotek akademickich i klasztornych, przez barwną i burzliwą legendę artystycznej cyganerii spod znaku Młodej Polski i Wyspiańskiego, prowokacyjne zbrodnie na ortografii popełniane w „jednodńuwce” Jasieńskiego i kontynuatorów tradycji awangardowych, powojenny ferment „Domu Stu Wieszczów” na Krupniczej, progresywne środowiska „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku” i założonego pod Wawelem „Przekroju”, przez formalne eksperymenty pokolenia Mrożka i Zagajewskiego demaskujące totalitarną rzeczywistość, aż po powstałą w większości pod Wawelem twórczość giganta prozy spekulatywnej i patrona roku 2021 – Stanisława Lema – podobną wyliczankę można by ciągnąć w nieskończoność, bez większych szans na wyczerpanie tematu. 

 

A to przecież tylko gleba, na której wyrosło bogate współczesne życie literackie, które wyznacza rytm międzynarodowych wydarzeń – największy w Europie Środkowej literacki Festiwal Conrada, który wieńczy prestiżowa nagroda dla debiutantów, poetycki Festiwal Miłosza, jesienne Targi Książki, wspierana przez miasto działalność kilkudziesięciu niezależnych księgarni. Krakowscy lub związani z Krakowem pisarze i pisarki publikują sporo i z sukcesem, co potwierdza tylko uznanie dla ostatnich reportaży Katarzyny Kobylarczyk i Aleksandry Lipczak, literacki renesans, jaki przeżywa w ostatnim czasie Nowa Huta za sprawą książek Igora Jarka czy Elżbiety Łapczyńskiej, znakomita łotrzykowska Mapa Barbary Sadurskiej i wiele innych opowieści, dla których bliskim lub dalszym planem jest Kraków. Wymierna w tym rola miasta i programów realizowanych przez KBF pod szyldem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Jeśli chcesz stać się częścią tego fermentu i żyć w otoczeniu dziedzictwa – po to, by je rozwijać lub po to, by je przewartościować i wkroczyć na własną drogę – Kraków to miejsce dla Ciebie.

 

KBF

Jesteśmy miejską instytucją kultury, działamy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, biznesu, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Od 2013 roku KBF jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego regularnie organizuje rezydencje literackie.