Marcowe rezydencje twórcze w Dworku Rousseau | Puszcza Białowieska

Świnoroje

Dwutygodniowe rezydencje 2020 zostały przesunięte z powodu pandemii na przyszły rok (25.03 – 8.04.2022). W związku z tym kolejny nabór na pobyt dla czterech osób w Lofcie Dworku Rousseau (Rezydencje 2023), zostanie ogłoszony w roku 2022. 

 

Zapraszamy na marcowe rezydencje twórcze dla pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy w Dworku Rousseau w Puszczy Białowieskiej. Rezydencje organizowane są przez Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu TROPINKA pod patronatem wójta Gminy Narewka we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, Unią Literacką oraz Dworkiem Rousseau. 

Dwutygodniowe pobyty przeznaczone są dla członków/członkiń Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury i stowarzyszenia Unia Literacka oraz dla twórców/twórczyń z Białorusi, Litwy i Ukrainy. 

  

Rezydenci mają do dyspozycji loft w przedwojennej leśniczówce w stylu dworskim, składający się z czterech pokoi z łazienką i biurkiem do pracy oraz wspólnej kuchni/salonu. Tuż za bramą Dworku Rousseau można zatracić się w dzikiej Puszczy Białowieskiej, a duch Jana Jakuba wesprze z pewnością twórczą wenę gości. Koszt dojazdu oraz wyżywienia we własnym zakresie. Jeśli podróż odbywać się będzie środkami komunikacji publicznej, organizatorzy zapewnią transport z Białegostoku lub Hajnówki. 

 

Rezydenci/rezydentki zobowiązani są do pozostawienia Tropince swojego puszczańskiego zdjęcia (Tropinka organizuje sesję fotograficzną) i wpisu do kroniki rezydencji oraz do udziału w zorganizowanym przez Tropinkę wieczorze autorskim w Chacie Kulturalnej przy Dworku Rousseau. Gmina Narewka objęła program rezydencji patronatem. 

  

Zgłoszenia powinny zawierać dane osobowe, krótkie cv oraz opis planowanej pracy. Zgłoszenia należy przesyłać po ogłoszeniu naboru na adres: rezydencjetworcze@gmail.com 

 

Dworek Rousseau w Świnorojach 

Pieczołowicie wyremontowana i dostosowana do współczesnych potrzeb stara leśniczówka dostała w 2019 r. wyróżnienie w konkursie na najlepiej zachowany zabytek budownictwa wiejskiego. W odrestaurowanym budynku powstały dwa mieszkania dla gości i nowoczesny loft na zaadaptowanym poddaszu. W nowym budynku obok Dworku mieści się Mansarda. Miejsce zostało stworzone przez tłumaczkę, Katarzynę Leszczyńską, i jej męża, mikrobiologa, Manfreda Bächlera. Wokół Dworku Rousseau oraz w stojącej obok niego Chacie Kulturalnej powstała przestrzeń sprzyjająca aktywności kulturalnej. Odbywają się tu koncerty, odczyty, spotkania starego z nowym i miejscowych z przyjezdnymi. 

  

Więcej informacji o projekcie tutaj.