REZYDENCJA LITERACKA | GORNJI GRAD | SŁOWENIA

GORNJI GRAD

Wnioski do 31/03/2023

Aplikuj

Program Rezydencji Literackiej Gornji Grad jest skierowany do autorek i autorów, piszących po polsku lub po niemiecku. Rezydencja daje twórcom okazję do spędzenia miesiąca w spokojnym, sprzyjającym pracy otoczeniu. Cechą szczególną rezydencji jest współpraca z młodymi tłumaczkami, które przygotują przekład wybranego przez autorkę/autora fragmentu dzieła literackiego i zaprezentują go słoweńskim czytelnikom.

 

Oczekiwania względem rezydentek i rezydentów

Program Rezydencji Literackiej jest elastyczny i można go dostosować do własnych potrzeb artystycznych. Razem ze zgłoszeniem uczestnicy powinni przesłać swój tekst autorski o określonej długości, który – w przypadku uczestnictwa w rezydencji – jeszcze przed przyjazdem zostanie przetłumaczony na język słoweński przez zespół tłumaczek. W trakcie pobytu uczestnicy wezmą udział w co najmniej jednym spotkaniu z tłumaczkami w celu omówienia oraz udoskonalenia tłumaczenia. Każdy z rezydentów weźmie udział w jednym lub dwóch wieczorach literackich w Gornjim Gradzie, ewentualnie także w Lublanie, gdzie zostanie zaprezentowana jego twórczość i tłumaczenie na język słoweński oraz udzieli wywiadu dla gazety lokalnej. Po zakończeniu pobytu tłumaczenie zostanie opublikowane w piśmie literackim lub w internecie.

Czas trwania rezydencji

Rezydencja literacka Gornji Grad trwa miesiąc. Dostępne są dwa miejsca w maju i jedno miejsce w czerwcu 2023 r. W zgłoszeniu należy wskazać preferowany termin.

 

Co oferuje rezydencja?

– Zakwaterowanie w kawalerce w centrum wsi;

– przestrzeń do pisania;

– stypendium w wysokości 200 € na utrzymanie

– pokrycie kosztów transportu do 150 €;

– transport z lotniska lub dworca kolejowego/autobusowego w Lublanie/Mariborze (lub z innego miejsca – do uzgodnienia) do Gornjego Gradu i z powrotem;

– tłumaczenie tekstu wybranego przez autorkę/autora na język słoweński, organizacja wieczoru autorskiego oraz opublikowanie tłumaczenia (nie przewiduje się honorarium za publikację);

– po wcześniejszym uzgodnieniu: wycieczki w góry i po okolicy, wycieczka do Lublany;

 

Jak aplikować?

Nabór trwa do 31 marca 2023 r. Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres lidija.rezonicnik@uni.ff-lj.si, w temacie wpisując RLGG Zgłoszenie. Wybrani autorzy i autorki zostaną poinformowani do 10 kwietnia 2023 r.

 

Zgłoszenie powinno zawierać:

wypełniony formularz;

– życiorys z informacjami dotyczącymi wcześniejszych najważniejszych publikacji w języku polskim (książkowych, w czasopismach) oraz ewentualnych tłumaczeń na język słoweński czy na inne języki obce;

– wybrane przez autorkę/autora teksty w języku polskim, które mają być przetłumaczone na słoweński w czasie rezydencji (autor udziela prawa do publikacji tłumaczenia).

 

Zakwaterowanie i koszty pobytu uczestników rezydencji nie są finansowane ze środków projektu.