REZYDENCJE LITERACKIE W WARSZAWIE DLA PISARZY_ek I TŁUMACZY_ek Z BIAŁORUSI I UKRAINY

Warszawa

Wnioski do 26/05/2023

Aplikuj

Ruszamy z kolejną turą naboru na rezydencje literackie, w trakcie którego wyłonimy co najmniej pięciu rezydentów/pięć rezydentek na pobyt od 2 do 6 tygodni.  

 

Zapraszamy osoby autorskie z Białorusi i Ukrainy do spędzenia kilku twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłaszamy dwa nabory, w których wybierzemy co najmniej pięciu rezydentów na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni. 

 

Organizując rezydencje, pragniemy włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Zachęcamy do spędzenia kilku tygodni w Warszawie i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz kulturalnej oferty stolicy. Naszym rezydentom zapewniamy mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium wysokości 120 zł brutto za każdy dzień pobytu, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność naszej instytucji. 

 

Nabór skierowany jest do pisarzy_ek, dramaturgów_żek i tłumaczy_ek z Białorusi i Ukrainy, którzy spełniają następujące kryteria: 

– mają na swoim koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie lub co najmniej jedną wystawioną w teatrze sztukę,

– komunikują się w języku angielskim lub polskim,

– pracują aktualnie nad projektem literackim.

Szczegóły dotyczące terminu i długości pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentami.

 

Start naboru: 17 kwietnia 2023 r. 

Deadline na zgłoszenia: 26 maja 2023 r. 

Termin pobytu: lipiec – grudzień 2023 r. 

Ogłoszenie wyników: 9 czerwca 2023 r.

 

Jak aplikować?

Zgłoszenie zawierające: 

– wypełniony formularz,

– CV z wykazem opublikowanych dzieł literackich,

– list motywacyjny z opisem koncepcji pracy na okres Rezydencji (nie dłuższy niż 5000 znaków ze spacjami),

– fragment opublikowanego/ wystawionego dzieła (maksymalnie 10 stron A4),

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: rezydencje@sdk.pl 

 

Więcej informacji, regulamin i formularz: www.sdk.pl  

 

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Współpraca ta owocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce i za granicą.