Rezydencje Miast Literatury UNESCO Kraków | Québec

Kraków, Quebec

Wnioski do 15/04/2023

Aplikuj

Dwa Miasta Literatury UNESCO – Québec i Kraków wspólnie stworzyły program rezydencjalny dla pisarzy_ek, poetów_ek i tłumaczy_ek. Zapoczątkowana w 2019 roku współpraca przyniosła wymierne efekty w postaci miesięcznych pobytów: tym razem pisarz z Kanady zagości w Pałacu Potockich w Krakowie, natomiast wybrany autor z naszego miasta zamieszka w pokoju gościnnym Maison de la littérature (Domu Literatury) w Québecu.

 

Miasto Québec – kolebka języka francuskiego w Ameryce Północnej – słynie z dynamizmu, kreatywności i żywej sceny literackiej. Jest miejscem styku twórczości w językach francuskim i angielskim. Od dawna zachwyca pisarzy przybywających tu z daleka (Albert Camus, Charles Dickens, H.P. Lovecraft), jak i inspiruje rodzimych (Anne Hébert, Roger Lemelin, Jacques Poulin). Obecnie Québec może się pochwalić tworzącymi tu 250 autorami literatury pięknej oraz ponad 100 domami wydawniczymi i księgarniami.

 

W ramach programu rezydencjalnego Québec dotychczas odwiedzili: Aleksandra Zielińska, autorka m.in. objętej patronatem KMLU książki Sorge oraz Wojciech Nowicki, laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Kraków natomiast gościł kanadyjskiego autora komiksów Philippe’a Girarda, który spędził miesiąc w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej (2019) oraz autorkę krótkich form o życiu korporacyjno-biurowym – Isabelle Berrigan (2022).

 

Z pobytu w Québecu może skorzystać autor_ka związany_a z Krakowem. Warunkiem koniecznym ubiegania się o wyjazd do Kanady jest posiadanie w dorobku co najmniej jednej publikacji. Organizatorzy pokrywają koszty przelotu i zakwaterowania oraz honorarium (6.000 zł brutto, wypłacane w transzach w trakcie pobytu i po jego zakończeniu). Rezydent zostanie poproszony o napisanie podczas pobytu krótkiego tekstu inspirowanego miastem Québec, który w przyszłości posłuży do celów promocyjnych.

 

Warunki, które powinni spełniać kandydaci, to:

– posiadanie w swoim dorobku co najmniej jednej publikacji (książki, tomu poetyckiego, przekładu),

– udokumentowane związki z Krakowem,

– podjęcie pracy nad nowym projektem literackim podczas rezydencji,

– znajomość języka francuskiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym.

 

Termin zgłoszeń: do 15 kwietnia 2023 roku

Termin pobytu rezydencyjnego: 1-31 sierpnia 2023 roku

 

Jak aplikować?

Zgłoszenie zawierające:

–  formularz zgłoszeniowy

– CV lub biogram,

– fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: residencies@miastoliteratury.pl.

 

Więcej informacji na stronie http://miastoliteratury.pl/

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Agnieszką Rasińską-Bóbr pod adresem agnieszka.rasinska@kbf.krakow.pl