07/04/2023

KLUB PORTOWIEC W REPORTAŻU „SIŁKA. OPOWIEŚCI O MĘSKOŚCI” JAKUBA WOJTASZCZYKA


Jakub Wojtaszczyk, autor książek i reportaży, przebywa właśnie w Gdańsku na rezydencji literackiej. Kontynuuje tam pracę nad swoim najnowszym reportażem „Siłka. Opowieści o męskości.” Książka będzie spojrzeniem na mężczyzn przez pryzmat polskich siłowni, ich historii i rozwoju. Gdańskim głosem w reportażu będzie Grzegorz Zieliński, który w 1976 roku założył Klub Portowiec, obecnie najstarszą siłownię w miesicie działającą w Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie. 

fot. Bartosz Bańka

- Gdańsk to istotne miasto na mojej reporterskiej mapie. Jednym z bohaterów „Siłki” będzie 70-letni Grzegorz Zieliński, który w 1976 roku założył Klub Portowiec, obecnie najstarszą siłownię w mieście. Czasopisma na temat kulturystyki i kształtowania sylwetki przywozili mu marynarze. W nich podpatrzył także sprzęty, które później pojawiły się̨ w klubie. Nie były kupione, ale spawane własnoręcznie. Zieliński najpierw stworzył siłownię w piwnicy na Stogach, gdzie zaczął zarażać gdańszczan miłością do ćwiczeń. Dopiero później, po przeprowadzce do Nowego Portu, od Morskiego Domu Kultury otrzymał miejsce na klub. Cieszę się na pobyt w Gdańsku. Rezydencja daje mi możliwość poznania Pana Grzegorza i osób, które tam ćwiczą – mówi Jakub Wojtaszczyk.

Jakub Wojtaszczyk – ur. w 1986 roku, dziennikarz i pisarz. Autor powieści „Portret trumienny”, „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzyć”, „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”, „Słońce narodu” oraz „Cudownego przegięcia. Reportażu o polskim dragu”. Związany z redakcjami portalu Kultura u Podstaw i magazynu „Replika”. Pisze dla m.in. Vogue Polska i Noizz.pl. Współprowadzi podcast o serialach „Nie spać, słuchać”. Żyje filmami. Mieszka w Poznaniu.

Program Rezydencji literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.  Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła osiem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku.

W ramach programu przewidziane są trzy rodzaje pobytów rezydencyjnych: skierowana do badaczy i badaczek kultury, dla tłumaczek i tłumaczy z języka obcego na język polski oraz dla autorów i autorek, którzy: wydali (drukiem) co najmniej jedną książkę lub tom poetycki, lub pracują aktualnie nad projektem literackim.

Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.

Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.

Więcej o literackiej działalność Instytutu Kultury Miejskiej można przeczytać na stronie IKM.