04/11/2024
Olha Novak gościnią Rezydencji Literackich w Gdańsku!
Kolejną Rezydentką w ramach projektu Rezydencji Literackich w Gdańsku jest Olha Novak (Iwano-Frankiwsk, Ukraina), właściwie Olga Kukuła – poetka, feministka, autorka zbioru poezji „Ryby i ptaki”, działaczka społeczna i aktywistka, organizatorka wydarzeń literackich.
Na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas rezydencji literackiej w Gdańsku pracuje nad drugim tomikiem poezji i pisze feministyczną antologię współczesnej poezji ukraińskiej.
Niedawno wspólnie z inną poetką Ołeną Pavlovą pomyślałyśmy, że dobrze byłoby wydać almanach poezji feministycznej „Drugi Wianek”. Chciałbym popracować nad tym projektem podczas rezydencji w Gdańsku i napisać książkę. Bo tekstów kobiecych teraz nie brakuje, ale czy wszystkie są feministyczne? Oczywiście, że nie. Czy za pomocą poezji feministycznej możemy uwypuklić różne doświadczenia
kobiet? Oczywiście, że tak.
Jeśli chodzi o mój zbiór wierszy: będzie to moja druga książka i tutaj teksty skupią się głównie na przeżywaniu wojny w domu, gdzie w moim kraju dzieje się wiele bólu, wstydu, że nie walczę, ale także nadzieja, światło i codzienne sprawy. Ponieważ nawet w pozornie czarnym i białym istnieje wiele innych odcieni, które uczę się dostrzegać - mówi Olga Kukuła.
Olha Novak, właściwie Olga Kukuła - poetka, feministka, autorka zbioru poezji „Ryby i ptaki”, działaczka społeczna i aktywistka, organizatorka wydarzeń literackich. Stypendystka Ukraińskiej Sieci Feministycznej oraz stypendium dla młodych twórców Instytutu Goethego na publikację zbioru wierszy. W styczniu 2023 r. ukazał się jej tom poezji „Ryby i Ptaki” nakładem Wydawnictwa „Odkrycie”. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. Ogólnoukraińskiego konkursu literackiego „VivArt” 2020 za
publikację wierszy w przekładzie na język białoruski oraz nagrody „Order Rycerzy Karpackich” festiwalu literacko-artystycznego „Pegaz Karpacki”. Finalistka konkursu poezji im. Nestora Chiry. W latach 2017-2018 była współorganizatorką grupy literackiej „Dziewczyny czytają. Wieczór poezji kobiecej”.
fot. Bartosz Bańka
29 października 2024 o godz. 18:00 zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na wydarzenie "Poezja żeńska na czas wojny i pokoju. Głosy z Ukrainy i Polski. Rozmowa poetek: Olhy Novak i Barbary Piórkowskiej", które poprowadzi prof. Ewa Graczyk.
Poezja pisana przez kobiety w Polsce i Ukrainie może mieć pewne cechy wspólne, ale i znaczące różnice. Na spotkaniu z poetkami: Olhą Nowak i Barbarą Piórkowską zapytamy o to, czy doświadczenie kobiet i język wypowiedzi są dla obu krajów uniwersalne, stanowią wspólnotę ponad granicami, czy może jednak mocniej warunkuje je sytuacja polityczna, społeczna, ekonomiczna – i oczywiście wojna. Czy
możliwa jest literatura w służbie feminizmu? Jakie obszary poezja polskich i ukraińskich feministek otacza opieką dzisiaj, a z czym walczyła kiedyś?
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/506848858832652/
Wydarzenie z tłumaczeniem z języka ukraińskiego na język polski.
Partnerki wydarzenia: Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca i Biblioteka Ukraińska
Program Rezydencji Literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła siedem osób do realizacji swoich projektów literackich w
Gdańsku. Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.
Organizatorzy: Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska