11/04/2024
REZYDENCJE LITERACKIE W WARSZAWIE DLA PISARZY, DRAMATOPISARZY I TŁUMACZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY
Staromiejski Dom Kultury w Warszawie rusza z kolejną turą naboru na rezydencje literackie, w trakcie którego wyłonionych zostanie co najmniej pięciu rezydentów/pięć rezydentek na pobyt od 2 do 8 tygodni.
Nabór skierowany jest do osób autorskich z Białorusi i Ukrainy do spędzenia kilku twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłoszone są dwa nabory, w których komisja wybierze co najmniej pięciu rezydentów na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni.
Organizując rezydencje, SDK pragnie włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Organizatorzy zachęcają do spędzenia kilku tygodni w Warszawie i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz kulturalnej oferty stolicy. Rezydentom zapewnione jest mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium wysokości 120 zł brutto za każdy dzień pobytu, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność instytucji.
Nabór skierowany jest do pisarzy_ek, dramaturgów_żek i tłumaczy_ek z Białorusi i Ukrainy, którzy spełniają następujące kryteria:
- mają na swoim koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie lub co najmniej jedną wystawioną w teatrze sztukę,
- komunikują się w języku angielskim lub polskim,
- pracują aktualnie nad projektem literackim.
Szczegóły dotyczące terminu i długości pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentami.
Start naboru: 4 listopada 2024 r.
Deadline na zgłoszenia: 18 listopada 2024 r.
Termin pobytu: styczeń-czerwiec 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 4 grudnia 2024 r.
Jak aplikować?
Formularz zgłoszeniowy [link przekieruje do Microsoft Forms]
Regulamin programu
Wzór umowy rezydencyjnej
Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Współpraca ta owocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce i za granicą.