29/01/2022

Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej. Ruszył otwarty nabór dla poetek z Dolnego Śląska!


Rezydencje w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej dla poetek z Dolnego Śląska!

Od 27 kwietnia poetki związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem mogą ubiegać się o miesięczny pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie w ramach projektu „Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej”.

Program rezydencyjny to nowa inicjatywa Wrocławskiego Domu Literatury realizowana we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Do Krakowa na miesięczny pobyt udać się będą mogły trzy autorki.

Nabór trwa do 6 czerwca.

Do projektu zgłaszać mogą się autorki tworzące utwory poetyckie i związane z Dolnym
Śląskiem, czy to poprzez miejsce urodzenia, zamieszkania, czy też tematykę podejmowaną w swoich wierszach. Jakie inne warunki jeszcze należy spełnić, by otrzymać możliwość miesięcznego pobytu w mieszkaniu noblistki? Trzeba być osobą pełnoletnią, mieć na swoim koncie co najmniej jeden opublikowany tom poetycki (opatrzony numerem ISBN), a także być gotową do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim, w tym w spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych mających miejsce podczas krakowskiej rezydencji.

Ważne jest także, by do składanej aplikacji załączyć opis projektu literackiego, nad którym autorka będzie pracować w trakcie pobytu w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Ocenie jury będzie podlegać także list motywacyjny, ten jednak nie może być zwyczajnym dokumentem – organizatorzy chcą, by miał on formę tekstu poetyckiego.

Te wyjątkowe w swojej formie zgłoszenia zostaną oceniona przez równie wyjątkowe jury – znajdą się w nim przedstawicielki i przedstawiciele Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius: Xavier Farre, Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Adam Poprawa i Alina Świeściak.

Jury wybierze trzy autorki, które w ramach projektu „Poetka w pustym mieszkaniu –
rezydencje u Szymborskiej” pojadą do Krakowa w sierpniu, wrześniu i październiku.

Zgłoszenia należy dokonać do 6 czerwca 2021 roku poprzez formularz online, do którego należy załączyć wspomniany już poetycki list motywacyjny, swoją bibliografię, krótki życiorys oraz opis projektu literackiego, który realizowany będzie podczas rezydencji.

Formularz zgłoszeniowy: formularz online

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 28 czerwca 2021 roku.

Regulamin, formularz i więcej informacji o projekcie „Poetka w pustym mieszkaniu –
rezydencje u Szymborskiej” znaleźć można na stronie www.literatura.wroclaw.pl