27/03/2025

Rezydencja im. Janiny Katz dla pisarek i tłumaczek z Białorusi i Ukrainy – nabór otwarty!


KBF i Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają do udziału w trzeciej edycji programu rezydencji literackich dla pisarek i tłumaczek. W tym roku do Krakowa zaprosimy dwie twórczynie: jedną z Ukrainy i drugą z Białorusi, które wiosną zamieszkają w Krakowie. Podczas 2-miesięcznego pobytu otrzymają stypendium oraz możliwość uczestniczenia w życiu literackim Krakowa. 

Matronką rezydencji jest Janina Katz (1939-2013), krakowska pisarka, poetka i tłumaczka, w 1969 roku zmuszona do wyjazdu z Polski z powodu antysemickiej nagonki. Resztę życia spędziła w Kopenhadze, była w Danii laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, tłumaczyła na język duński twórczość m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta i Sławomira Mrożka. 

Dzisiaj to Kraków chce być bezpiecznym schronieniem dla twórczyń zmuszonych do opuszczenia swoich krajów. Program Rezydencji im. Janiny Katz dla pisarek i tłumaczek z Białorusi i Ukrainy wyrasta z przekonania, że Kraków – miasto otwarte, gościnne i zaangażowane na rzecz praw kobiet  – ma dziś do odegrania szczególną rolę wobec twórczyń zza wschodniej granicy. Pierwszą rezydentką programu im. Janiny Katz była białoruska poetka, tłumaczka i powieściopisarka, Hanna Jankuta. W 2024 roku rezydentkami były: Alena Piatrovich białoruska tłumaczka z języka polskiego, angielskiego i ukraińskiego oraz ukraińska prozaiczka, dziennikarka i tłumaczka Tamara Duda. 

Wybranym w trakcie naboru rezydentkom zapewnimy dwumiesięczny pobyt w mieszkaniu w centrum miasta, wynagrodzenie, zwrot kosztów podróży do i z Krakowa, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także możliwość poznania lokalnej sceny literackiej i wydawniczej oraz nawiązania cennych zawodowych kontaktów. Jedna z rezydentek zamieszka w Krakowie w okresie maj-czerwiec, druga w czerwcu i lipcu 2025 roku. 

Program pod patronatem miejskiego projektu „Krakowianki” poświęconego roli kobiet i równości, Otwartego Krakowa i Krakowa Dla Równości.
Program jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 

Co oferujemy: 

Dwumiesięczny pobyt dla dwóch rezydentek odpowiednio w maju i czerwcu oraz czerwcu i lipcu 2025 roku w wyposażonych mieszkaniach rezydencjalnych w ścisłym centrum miasta. Oferujemy stypendium w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie oraz pokrycie kosztów podróży do i z Krakowa. KMLU zapewnia również gościniom możliwość uczestnictwa w literackim życiu miasta i wsparcie w zakresie promocji ich twórczości w Polsce. Do aplikowania zapraszamy pisarki i tłumaczki z Ukrainy i Białorusi. 

Kryteria: 

- znajomość języka polskiego lub angielskiego 

- co najmniej jedna opublikowana książka (beletrystyka lub non-fiction), scenariusz (filmowy lub teatralny) lub dzieło przekładowe. 

- Szczegóły dotyczące dokładnego terminu pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentką. 

Termin zgłoszeń: 17 marca 2025 roku 

Termin pobytu w Krakowie: maj-czerwiec oraz czerwiec-lipiec 2025 roku 

Jak aplikować? 

Zgłoszenie zawierające: 

- wypełniony formularz, 

- CV lub biogram, 

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: residencies@miastoliteratury.pl  

Janina Katz (1939–2013) – pisarka, poetka, tłumaczka i krytyczka literacka. Urodziła się 2 marca 1939 roku w żydowskiej rodzinie w Krakowie. Wojnę przeżyła przechowana przez Marię i Stefana Kapłańskich w Dobczycach. Studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, publikowała w „Życiu Literackim” i „Twórczości”. W wyniku antysemickiej nagonki wyjechała z Polski w 1969 roku i zamieszkała w Kopenhadze. Pisała po duńsku, wydała pięć powieści, dwanaście tomów poetyckich i dwa tomy opowiadań. Tłumaczyła na język duński poezję (m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta i Ewy Lipskiej) i prozę (Sławomira Mrożka i Tadeusza Konwickiego). Za przekłady została wyróżniona nagrodą paryskiej „Kultury”, otrzymała też Medal Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla kultury polskiej”. Była laureatką nagród Duńskiej Akademii Literatury za całokształt twórczości i Duńskiego Związku Pisarzy. 

Formularz do pobrania TUTAJ 

Regulamin TUTAJ