11/02/2022

Rozpoczął się nabór na REZYDENCJE W WARSZAWIE DLA PISARZy, DRAMATOPISARZY I TŁUMACZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY!


Ruszamy z drugim programem rezydencji literackich dla pisarzy_ek, dramaturgów_żek i tłumaczy_ek w Warszawie. W tym roku zapraszamy gości z Białorusi i Ukrainy do spędzenia kilku twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłaszamy dwa nabory, w których wybierzemy co najmniej pięciu rezydentów na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni.

Organizując rezydencje, pragniemy włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Zachęcamy do spędzenia kilku tygodni w Warszawie i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz kulturalnej oferty stolicy. Naszym rezydentom zapewniamy mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium wysokości 120 zł brutto za każdy dzień pobytu, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność naszej instytucji.

Nabór skierowany jest do pisarzy_ek, dramaturgów_żek i tłumaczy_ek z Białorusi i Ukrainy, którzy spełniają następujące kryteria:

– mają na swoim koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie lub co najmniej jedną wystawioną w teatrze sztukę,
– komunikują się w języku angielskim lub polskim,
– pracują aktualnie nad projektem literackim.

Szczegóły dotyczące terminu i długości pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentami.

Termin zgłoszeń: 2 grudnia 2022
Termin pobytu: styczeń – grudzień 2023
Ogłoszenie wyników: 16 grudnia2022

Jak aplikować?

Zgłoszenie zawierające:
– wypełniony formularz,
– CV z wykazem opublikowanych dzieł literackich,
– list motywacyjny z opisem koncepcji pracy na okres Rezydencji (nie dłuższy niż 5000 znaków ze spacjami),
– fragment opublikowanego/ wystawionego dzieła (maksymalnie 10 stron A4),

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: rezydencje@sdk.pl

Regulamin i formularz:

– Pobierz FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

– Pobierz REGULAMIN PROGRAMU

– Pobierz WZÓR UMOWY REZYDENCYJNEJStaromiejski Dom Kultury w Warszawie

 

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Współpraca ta owocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce i za granicą.