16/07/2024

Słuchanie o pisaniu, czyli podcast literacki Piszę w Gdańsku


Jak wygląda proces pisania prozy, wierszy czy tłumaczenia literatury? Jak autorzy i autorki spędzają wolny czas, gdzie wypoczywają, czego szukają? Jak postrzegają swoją pracę w szerszym kontekście współczesnego świata i jego dynamicznie zmieniających się problemów? Co w danym momencie rozpala ich wyobraźnię i dokąd ich w Gdańsku nogi noszą podczas odbywanej akurat rezydencji literackiej? W podcaście Piszę w Gdańsku z uczestnikami i uczestniczkami prowadzonego przez Instytut Kultury Miejskiej gdańskiego programu rezydencyjnego rozmawiamy o tym, co u nich słychać.

Ludziom literatury snucie opowieści przychodzi naturalnie. Autorzy i tłumacze, poetki i badaczki – osoby zajmujące się pisaniem „zawodowo” zaglądają w ciekawe zakamarki życia. To czyni z nich wspaniałych rozmówców i źródło inspiracji. Tę naturalną umiejętność opowiadania i przyglądania się światu utylizuje podcast literacki Piszę w Gdańsku. Jego kolejne odcinki publikujemy na kanale Spotify Instytutu Kultury Miejskiej.

Seria podcastów prowadzonych przez Anę Matusewicz wystartowała w sierpniu 2023 roku. Ich bohaterami i bohaterkami są osoby tworzące, tłumaczące lub badające literaturę. Do Gdańska przyjeżdżają na kilka tygodni, by w mieszkaniu rezydencyjnym na Dolnym Mieście poświęcić się pracy nad aktualnie rozwijanym projektem literackim.

Podcast to kolejna możliwość spotkania z naszymi rezydentkami i rezydentami, których podczas pobytu w Gdańsku staramy się włączać w działania literackie IKM-u. Podcast to również ślad – rodzaj zakładki w historii powstawania książki, tłumaczenia czy eseju – tekstu który już osiąga finalny kształt lub wciąż się przepoczwarza. To zapis pewnego czasu i pewnej pracy.

Obecnie wysłuchać można pięciu rozmów, a ich bohaterami i bohaterkami są:

Aleksandra Zbroja – redaktorka, autorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Za książkę „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” nominowana m.in, do Nagrody Nike. W Gdańsku pracowała nad nową powieścią.Agata Romaniuk – pisarka, reporterka, socjolożka z doktoratem PAN. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. W Gdańsku pracowała nad nową powieścią.Dzwinka Matijasz – ukraińska pisarka i poetka, tłumaczka literatury polskiej na język ukraiński. Autorka kilkunastu książek, w tym powieści dla dzieci i młodzieży. W Gdańsku pracowała nad cyklem wierszy.Aneta Kamińska – poetka i tłumaczka poezji z języka ukraińskiego. W 2022 roku jej tłumaczenie tomu Kateryny Kałytko „Nikt nas tu nie zna i my – nikogo” znalazło się w finale Nagrody Europejski Poeta Wolności. W Gdańsku pracowała nad przekładem poezji Iji Kiwy.Jakub Wojtaszczyk – dziennikarz i pisarz. Autor prozy i reportaży. Pisze dla m.in. „Vogue Polska” i Noizz.pl. Współprowadzi podcast o serialach „Nie spać, słuchać”. W Gdańsku pracował nad książką „Siłka. Opowieści o męskości”.O PROGRAMIE

Program rezydencji jest skierowany do autorów i autorek z Polski, Białorusi i Ukrainy, a także do tłumaczy i tłumaczek przekładających literaturę na język polski oraz badaczy i badaczek literatury. Projekt oferuje możliwość spędzenia w Gdańsku kilku tygodni, podczas których rezydenci pracują twórczo i poznają lokalne środowisko literackie i artystyczne. Beneficjenci programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz miesięczne honorarium. Zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej.

Program realizowany jest w trzech naborach:

- rezydencje dla autorek i autorów prozy lub poezji z Polski, Białorusi i Ukrainy;

- rezydencja dla tłumaczek i tłumaczy przekładających literaturę na język polski;

- rezydencja humanistyczna dla badaczy i badaczek życia i twórczości profesor Marii Janion (ze szczególnym uwzględnieniem jej gdańskiego okresu).

Program rezydencji IKM uruchomił w 2021 roku i jest on realizowany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Staromiejskim Domem Kultury  oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Program finansowany jest przez Miasto Gdańsk.

 

***
fot. Bartosz Bańka