
Heaney-Miłosz Residency
Kraków
Wnioski do 30/09/2022
Estate of Seamus Heaney wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF), operatorem tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Ambasadą Irlandii w Polsce, mają przyjemność ogłosić nowy program rezydencyjny w dawnym mieszkaniu polskiego poety i pisarza Czesława Miłosza w Krakowie.
Nagrodzony w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Opisywany przez Seamusa Heaneya jako „weteran zamętu”, Miłosz osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te doświadczenia, a właściwie jego polsko-litewskie dziedzictwo, żywo ukształtowało jego pisarstwo. Jak powiedział Seamus Heaney o twórczości Miłosza – „jesteś niewolnikiem wyjątkowego głosu, poezji nasyconej gęstością doświadczenia, które zostało przeżyte i wypromieniowane przez zrozumienie, które uczyniło je symbolicznymi”.
Czesław Miłosz mieszkał w swoim mieszkaniu w Krakowie przez ostatnią dekadę swojego życia. Tam właśnie on i Seamus Heaney – laureaci Nagrody Nobla – umocnili swoją przyjaźń. Ich wybrane dzieła zostały ukształtowane przez doświadczenia konfliktów i przeciwności, ale także ugruntowane wspólnym zaangażowaniem na rzecz godności i praw człowieka, przy jednoczesnym celebrowaniu pluralizmu tożsamości.
O rezydencji
Rezydencja Heaney-Miłosza ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii na początku i na wczesnych etapach kariery w dalszym rozwoju ich twórczości.
Kraków został uznany Miastem Literatury, kiedy w 2013 roku dołączył do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Tytuł ten jest wyrazem uznania dla bogatego dziedzictwa literackiego miasta i jego statusu jako wiodącego polskiego ośrodka naukowego i intelektualnego. Co roku w mieście odbywają się najważniejsze międzynarodowe festiwale literackie, takie jak Festiwal Conrada i Miłosza, targi książki, szereg różnych rezydencji i szeroko zakrojonych inicjatyw kulturalnych. Program Kraków Miasto Literatury UNESCO jest prowadzony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) – miejską instytucję odpowiedzialną za działalność kulturalną w mieście.
Laureat lub laureatka Rezydencji będzie mieszkać w mieszkaniu Miłosza w centrum Krakowa przez okres 4-6 tygodni jesienią 2023 roku. Następnie program realizowany będzie w cyklu dwuletnim.
Głównym celem rezydencji jest wspieranie pisarzy na początku i w połowie kariery zarówno twórczą przestrzenią, jak i czasem, potrzebnym, by skupić się na pisaniu. Aby pomóc w dalszym rozwijaniu literackich powiązań z Krakowem i regionem, w okresie rezydencji od wybranego pisarza będzie wymagana ograniczona liczba publicznych wystąpień w Krakowie. Może to obejmować rozmowy podczas wydarzeń festiwalowych, spotkania ze środowiskiem akademickim i młodymi pisarzami i/lub zaangażowanie w działalność społeczności lokalnej. Po zakończeniu Rezydencji autor lub autorka zostanie poproszony o pisemne przedstawienie swoich doświadczeń w Krakowie i/lub Polsce. Refleksja ta może być wykorzystana w celach publikacyjnych i promocyjnych.
Wybrany kandydat będzie wspierany w okresie rezydencji przez KBF, Ambasadę Irlandii w Warszawie oraz Estate of Seamus Heaney. Obejmuje to pełne zakwaterowanie w mieszkaniu Miłosza na okres Rezydencji oraz stypendium w wysokości 250 € tygodniowo. Koszty przelotów i transferu do i z Krakowa również zostaną pokryte.
Kto może ubiegać się o rezydencję?
Rezydencja jest otwarta dla pisarzy na początku i w połowie kariery zawodowej, w szczególności na autorów poezji.
Aby kwalifikować się do złożenia wniosku, wnioskodawcy muszą:
- Mieszkać na stałe w Irlandii.
- Przedstawić próbkę pracy twórczej (wcześniej opublikowanej), dostępnej w języku angielskim.
Dodatkowymi atutami będą:
- Dobra znajomość i/lub zainteresowanie Polską lub szerzej Europą Środkowo-Wschodnią.
Proces składania wniosku
Aby złożyć wniosek, autorzy powinni wypełnić załączony formularz aplikacyjny, określając między innymi następujące informacje:
Dlaczego Rezydencja w Krakowie byłaby korzystna dla rozwoju ich pisarstwa;
zarys zaangażowania lub zainteresowania Polską, Europą Środkową lub regionem;
propozycja lub szkic już rozpoczętego projektu, nad którym chcą pracować podczas rezydencji.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres contact@literaryresidenciespoland.pl do godziny 17:00 czasu irlandzkiego w piątek 30 września 2022 r., wpisując w tytule „Heaney-Miłosz Residency Application”. Zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie drogą mailową. Zgłoszenia otrzymane po terminie nie będą przyjmowane. Nieformalne zapytania przed terminem zamknięcia można kierować na adres contact@literaryresidenciespoland.pl
Proces ewaluacji zgłoszeń
Zgłoszenia będą rozpatrywane przez specjalnie powołaną Radę, w skład której wchodzą przedstawiciele zarówno Polski, jak i Irlandii. Rada sporządzi krótką listę kandydatów na podstawie następujących kryteriów:
- Rejestr wnioskodawcy
- Jakość wniosku i adekwatność do celów programu rezydencji
- Potencjalny wpływ rezydencji na własną praktykę twórczą pisarza i/lub na pogłębianie powiązań literackich między Polską a Irlandią.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zaproszenia kandydatów z krótkiej listy na rozmowę kwalifikacyjną. Ostateczne decyzje, oparte na powyższych kryteriach, zostaną ogłoszone do końca grudnia 2022 r.