Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN

Kraków

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network ICORN) oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Powstała w 2005 roku w Norwegii. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie – autor słynnych „Szatańskich wersetów”.

 

Obecnie Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN skupia ponad 70 miast z całego świata, które łączy postawa solidarności z prześladowanymi pisarzami. Kraków przystąpił do sieci w 2011 roku, w czasie obchodów Roku Miłosza, nawiązując tym samym do wielu pokoleń polskich autorów tworzących w XIX i XX wieku na obczyźnie. Do tej pory w Krakowie gościło ośmioro pisarzy: Maria Amelie z Osetii Północnej, Kareem Amer z Egiptu, Mostafa Zamaninija z Iranu, Lawon Barszczewski z Białorusi, Aslı Erdoğan z Turcji, Felix Kaputu z Konga, Monem Mahjoub z Libii i Kholoud Charaf z Syrii.

Głównym celem ICORN jest zapewnienie azylu jak największej liczbie prześladowanych pisarzy i artystów, a także stworzenie wraz z siostrzanymi organizacjami trwałej globalnej sieci stającej w obronie wolności słowa. ICORN chroni i wspiera coraz szersze grono pisarzy, artystów i obrońców praw człowieka, włącznie z blogerami, dziennikarzami, reporterami, tłumaczami i wydawcami. Sieć umożliwia im swobodną ekspresję w miejscu, gdzie nie grozi za to żadna kara. 

 

Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, które koordynuje pobyt rezydentów i zapewnia im miejsce pracy twórczej.