Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej
Jedno jest pewne: w Gdańsku, gdy już tu przyjedziesz, znajdziesz nie tylko swoją opowieść. Wrzucony między krawędź porośniętych bukowymi lasami stromych wzgórz a schowane za pasem wydm piaszczyste plaże Bałtyku, Gdańsk jest krajobrazowo niezwykle różnorodny. To bogata w zabytki metropolia, z kilkoma uczelniami wyższymi, muzeami, galeriami, teatrami – w tym Szekspirowskim, gdzie co roku odbywa się międzynarodowy festiwal. W historycznym centrum dominują odbudowane pierzeje siedemnastowiecznych kamienic, średniowieczne kościoły z czerwonej cegły, zdobione pyskami rzygaczy przedproża, sklepiki jubilerskie z biżuterią z bursztynu. To dobre tło dla snucia baśniowych historii w stylu realizmu magicznego. Są tu i stare zamulone kanały, porośnięte trawą bastiony, średniowieczne opactwo i katedra w dzielnicy Oliwa z klasycystycznym parkiem, w jednym z pobliskich dworów spędził zaś dzieciństwo Artur Schopenhauer. Kamienice z początków zeszłego wieku i podwórka w dzielnicy Wrzeszcz pozwalają się udać na wędrówkę śladami bohaterów prozy Güntera Grassa, której oryginalność jest wywiedziona z artystycznej wizji gdańskich przestrzeni oraz skomplikowanych relacji łączących mieszkających tu przed wojną Polaków, Niemców i Kaszubów.
Oba miasta – to sprzed wojny, niemiecki Danzig i to dzisiejsze, polski Gdańsk nakładają się dziś na siebie, na zachowanych starych przedmieściach można historię miasta czytać jak palimpsest, tropiąc prześwitujące przez farbę stare napisy. Wyraz tym plenerom w literaturze dali znani polscy pisarze Paweł Huelle i Stefan Chwin. Nie braknie też poindustrialnych przestrzeni stoczniowych oraz współczesnych osiedli, których charakterystycznym elementem są długie na kilometr falowce oraz efektowne murale na osiedlu Zaspa. Może teraz czas tu na twój literacki ślad?
Instytut Kultury Miejskiej
Jesteśmy miejską instytucją kultury, tworzymy wydarzenia w przestrzeni miejskiej, badamy zmiany w kulturze, inspirujemy do działania oraz wspieramy sektor kultury w Gdańsku i regionie. Wydajemy książki, a także organizujemy dwa festiwale literackie – Europejski Poeta Wolności oraz Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”. Interesuje nas kultura otwarta, dostępna dla mieszkańców i współtworzona razem z nimi.