Mikita Iljinczyk

Rezydencja:

REZYDENCJE LITERACKIE W WARSZAWIE DLA PISARZY_ek I TŁUMACZY_ek Z BIAŁORUSI I UKRAINY

Urodzony w Białorusi. Po ukończeniu studiów dołączył do GITIS wydziału teatrologia (kierownik kursu Natallia Pivavarava, która została zwolniona przez administrację uniwersytetu z powodu apatii). W latach 2015-2020 studiował w GITIS na wydziale reżyserii (kierownik kursu Dzmitry Krymau, obecnie jest zablokowany na terytorium Federacji Rosyjskiej). 

Pracował w Teatrze OK-16 w Mińsku, gdzie w 2018 roku zadebiutował jako reżyser i autor spektaklu M (sztuka oparta na tekstach białoruskiej poetki Walżyny Mort). W 2019 roku zadebiutował w OK-16 jako dramaturg z sztuką Pakoj Umiera w reż. Palina Dabravolskaya. W 2020 r. władze białoruskie zarejestrowały Białoruski Teatr OK-16, a jego dyrektor Marya Kalesnikava została zawieszona  w więzieniu na 12 lat. 

W 2021 r. został finalistą międzynarodowego konkursu dramaturgicznego Aurora (Teatr Polski w Bydgoszczy) ze sztuką Dark Room. Został nagrodzony przez starszą jurorkę konkursu Swiatłanę Aleksijewicz. W 2022 roku został zatrudniony przez Teatr Polski w Bydgoszczy do przedstawienia Fucking in Brussels, jako reżyser i dramaturg. W 2023 roku pracował jako dramaturg przy tworzeniu libretta do spektaklu Maria de Buenos Aires w reżyserii Wojtka Farugi w Wielkiej Operze Narodowej Warszawa. Również w 2023 roku pracował jako reżyser i dramaturg przy spektaklu Emma w teatrze Komuna Warszawa.