16/07/2024

REZYDENCJE LITERACKIE W WARSZAWIE DLA PISARZY_ek, DRAMATOPISARZY_ek I TŁUMACZY_ek Z BIAŁORUSI I UKRAINY | 06.05.24 – 19.05.24


Ruszamy z kolejną turą naboru na rezydencje literackie, w trakcie którego wyłonimy co najmniej pięciu rezydentów/pięć rezydentek na pobyt od 2 do 6 tygodni.

Zapraszamy osoby autorskie z Białorusi i Ukrainy do spędzenia kilku twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłaszamy dwa nabory, w których wybierzemy co najmniej pięciu rezydentów na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni.

Organizując rezydencje, pragniemy włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Zachęcamy do spędzenia kilku tygodni w Warszawie i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz kulturalnej oferty stolicy. Naszym rezydentom zapewniamy mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium wysokości 120 zł brutto za każdy dzień pobytu, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność naszej instytucji.

Nabór skierowany jest do pisarzy_ek, dramaturgów_żek i tłumaczy_ek z Białorusi i Ukrainy, którzy spełniają następujące kryteria:
- mają na swoim koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie lub co najmniej jedną wystawioną w teatrze sztukę,
- komunikują się w języku angielskim lub polskim,
- pracują aktualnie nad projektem literackim.

Szczegóły dotyczące terminu i długości pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentami.

Start naboru: 6 maja 2024 r.
Deadline na zgłoszenia: 19 maja 2024 r.
Termin pobytu: lipiec-grudzień 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 31 maja 2024 r.

Jak aplikować?
Nowy łatwiejszy sposób aplikacji przez formularz online!


Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Współpraca ta owocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce i za granicą.